Salón Piva Košice 2020 (na Street Food Fest) očami Gadža :)

Salón Piva 2020 Košice: podaril sa?

Dnes očami gadža zhodnotíme udalosť Salón Piva 2020 Košice (Summer Edition).

Ten sa nakoniec konal pridružene pri Street Food Festivale na známom parkovisku pred Kinom Úsmev. Priznám sa, že som do toho šiel so skepsou a nízkymi očakávaniami, po predošlých skúsenostiach dvoch ročníkoch Streetfoodov. Skôr som tam išiel tak “povinne”.

Jedlu sa venovať nebudem, a budem sa prísne držať svojej tradičnej sociologicko – marketingovo – komunitnej témy.

Vybral som sa hneď v piatok. Keďže osobne nemusím davy normálnych a šťastných ľudí, vymyslel som to tak, že pôjdem ASAP po práci, kým ešte nebude plnka. Zlomil som kamoša a davaj het.

Rada na Salón Piva / Street food feste 2020 v Košiciach
Už sme skoro tam

Došli sme okolo 17:30. Na vstupe už vtedy čakala slušná šóra, vystáli sme ju asi za 5 minút. Tá sa postupne zhoršovala a predlžovala, až ľudia ktorí došli neskôr nám volali, že na toto kašlú a išli jesť a piť na Hlavnú.

Spojenie so Street Food Festom​

Pivári to označovali ako najmúdrejší ťah. Pôvodne mal byť totiž Salón Piva samostatná udalosť v Kunsthalle. Vraj, to by dopadlo. “Na tých 5 stánkov by prišlo dokopy 5 ľudí”, znel jeden z názorov.
Ja som si však všimol, že spolu so zmenou miesta konania sa zmenil “playlist” pivovarov, teda napríklad minimálne zrušili účasť Pivovar U Ábela z Bratislavy, na ktorých som sa tešil najviac kvôli Braňovi (ktorý je podľa mňa najlepší pivný social network marketer na Slovensku, keďže s ľuďmi komunikuje a buduje tak celoslovenskú komunitu).

Do pozadia nevidím, šuškali sa rôzne konšpirácie. Pikoška: do ucha sa mi napríklad dostalo “neprišli, lebo tu je nájom na stánok tristo eur na deň”.

Ja nie som typ človeka, ktorý by veril klebetám a potom ich šíril, naopak klebety neznášam. Preto som sa bol vyzvedať priamo v stánkoch a info bola samozrejme dríst, minimálne zdvojnásobený.

Takže jak vravím, do pozadia nevidím, ak niekto viete viac, šup komentár. Poďme ale už na samotný fest.

salon-piva-kosice-2020-pohare
Nevratné poháre za 3 éčka

Ako to fungovalo

Na vstupe sa platilo symbolické 1 euro – to bol vstup na Street Food Fest. Niekoho možno vytočilo, že ho musel zaplatiť, aj keď šiel len na Salón Piva.

Na Salón Piva si musel dať ďalšie 3 € za pohár.
Tentoraz však nešlo o prenájom pohára ani zálohu, ako tomu bolo na Hop n Rolle či Ki Ci Frase.
A to sa veru nie každému páčilo.

Mne sa to páčilo, lebo taký pohár unikátneho tvaru som chcel na domov. A určite sa to páčilo každému pivnému geekovi.

Pozrime sa na to však objektívne. Čo taký návštevník Street Food Festu, ktorý chce zapiť jedlo malým pivom v rámci gastro zážitku? Pri stánkoch otáčali ľudí “kúpiť si pohár ku vstupu za 3 €” a všimol som, že to sa bežným konzumentom nepáčilo.

Hordy šťastných ľudí

Tu teda prichádza zásadné zamyslenie: Craft Beer festivaly by podľa mňa mali popularizovať a propagovať remeselné pivo medzi europivármi, a to sa v tomto prípade nedialo. Doslova sa hodila bariéra medzi pivo a smädného návštevníka, v podobe 3 € pohára, ktorý nemôžeš vrátiť. Ono to úprimne môže pôsobiť ako nejaké elitárčenie, že ak chceš patriť medzi nás, musíš mať rovnaký pohár. Nič moc.

V neposlednom rade, keďže festival zatvára brány skoro (o tom nižšie), ostaneš v meste o desiatej s krehkým pohárom. Ak nenosíš batoh alebo buzitašku, nič moc, že? Ja som šiel domov dosť napitý pred polnocou, a nejakým zázrakom mám pohár živý a zdravý na stole. Ako dopadli tie vaše?

Tento “povinný pohár” sa však dal aj obísť, no o tom nikto oficiálne neinformoval. Išlo o stánok Kaltenecker v spolupráci s Kinom Úsmev – tam čapovali na prasáka do 3 decových alebo pol litrových festivalových nechutných odporných plasťákov, bleh.

Takže Salón či Nesalón? Ak chceš vstúpiť do elity, musíš kúpiť špeci pohár. Ak si bežný plebs, vystačí ti aj plast a na výber 4 pivá Kalteneckeru. Takto nejako to na mňa pôsobilo.

Oceňujem možnosť čapnúť si 1, 2 alebo 3 deci.

To je pecka, lebo toho stihneš ochutnať veľa bez toho aby si musel vypiť za večer 4 litre piva.

Čo sa týka sedenia, samozrejme nestačilo, všade plnka, ľudia jedia postojačky. OK je to street food, asi to k tomu patrí, ale zas byť po celom týždni ešte 5 hodín na nohách… tak či onak Street Food Fest nie je miesto, kde by ste si oddýchli, v kľude vychutnali pivečko, pokecali. Je to dav, hluk, tlak. Preto sme odbiehali na tajnáša mimo areál na múrik či schodíky, trochu si dať chill.

salon-piva-kosice-2020-posedenie-na-schodoch
Chill na schodoch, kde sa v roku 1999 chodilo piť.

Pivo len z čistého pohára!​

Ako na každom pivnom feste, aj na košickom Salóne Piva bolo zabezpečené umývanie pohárov. Tu však na najvyššej úrovni. Bol na to samostatný stánok, kde chlapci mali turbo umývačku riadu a tak ti menili tvoj špinavý pohár za čerstvo umytý. Boli tam vždy dvaja-traja, takže sa nečakalo, išlo to bleskovo. Veľké plus!

Stánky a pivovary

Spoiler: jedným slovom slabota. Čakali sme viac. Toto je názor nie môj, je to zhodný názor všetkých košických geekov. Mám na mysli tých nezaujatých, ktorí prišli ako hostia a neboli tam pracovne.

Vo výsledku si zaplatil vstup, kúpil si si pohár a dostal si na výber ponuku širokú zhruba ako v Dobrých Časoch alebo v Red Nose Pub počas bežnej prevádzky.

Dovedna bolo 6 pivných stánkov, z ktorých za “reálne” považujem dva a pol. Reálny je pre mňa taký stánok, ktorý reprezentuje pivovar a aj v ňom aspoň niekoho z pivovaru stretneš. Začnem teda tými.

salon-piva-kosice-2020-flamm-ale-pohar
Pivovar Flamm Summer ALE osmička klame telom

Flamm (pivovar Rajecké Teplice)

Môj úplne prvý stret s týmto pivovarom. Práve tam som začal na odporúčanie Keša: Summer Ale osemstupňovým, ktorý mal ale prekvapivo plné telo a výraznú chuť. Celkom “wow” pivečko. Ostatné štýly, ktoré mali v ponuke, mňa osobne až tak nelákali. Teraz ľutujem, že som neskúsil aspoň ležiak. Skúsil som však ich pivovicu 50% 🙂

 

Galgan (pivovar Galanta)

Na tento stánok som sa tešil najviac, keďže som nedávno ochutnal celé ich fľaškové portfólio s pútavými etiketami, a tak nejak som zistil, že som od nich vlastne nemal zlé pivo. Stali sa mojimi obľúbencami, hoc ceny fľašiek nie sú najnižšie. Dvaja milí pánkovia však na fesťáku čapovali svoje šmaky za 50 centov deci, čo je kamošská cena, a aj to ma potešilo.

 

Kubbo Select (košický distribútor a predajca)

Stánok košického distribútora a predajcu priniesol zmiešanú ponuku.

Hazy IPA od španielskeho Basqueland Brewing je hustá ovocná mňamka, to musel byť zážitok pre každého europivára.

V ponuke bola aj IPA od škótskeho Brewdogu. Tomáš z výčapu mi o nej povedal, že bola varená len pre Brewdog fest, ktorý bol kvôli corone zrušený, a tak sa dostala do sveta, a aj k nám do Košíc. Mne vo výsledku pripomínala klasickú Brewdog Punk IPu, za čo ma Adrik zdrbal, že som mimo a že to je suchšie. Podľa Daniela, ktorý sa v pive až tak neorientuje, bola kyslá či dokonca skysnutá. Podľa mňa bola OK.

V tomto stánku sa objavila aj slovenská Jama Craft Brewery s ľahkým kyseláčom Nerob Rybe Zle, ten som si nedal, lebo už som ho mal z Beerstationu a ešte mám v chladničke fľaškové.

Nuž a ďalej som sa v tomto stánku nedostal, lebo som netušil, že fest končí o desiatej.

No a ďalšie stánky mi už vôbec neprišli “reálne” festivalovo craftové.
salon-piva-kosice-2020-kaltenecker-fiesta-ale
Kaltenecker Fiesta ALE - ňamka, klasika.

Kaltenecker (pivovar Rožňava)

To bol v podstate bežný výčap Kina Úsmev s ponukou 4 pív. Fiesta ALE bola perfektná, aj keď neviem ako by chutila z plasťáku, o ktorom píšem vyššie. Azda sa budete hnevať, ale tento stánok bol tak trochu “podvod” na účastníkov Salónu Piva.

Bol to celoročný zmluvný výčap kina Úsmev, prenesený na parkovisko aj s personálom. Dostali sme to, čo máme počas celého roka v Úsmeve, akurát s príplatkom. Všetky pivá z ponuky som už viackrát mal, keď som ešte chodieval do Úsmevu (podnik mi dávnejšie zhnusil personál, a komunikácia Kalteneckeru tomu nasadila korunku. Tento smutný príbeh nájdete tu).

V neposlednom rade, medzi pivármi sa vedú diskusie, či Kaltenecker je ešte craft, keďže masovo produkuje a agresívne distribuuje. Odpoveď nepoznám, no underground to určite nie je.

salon-piva-kosice-2020-lyvina-zmiesany-stanok
"Zmiešaný" stánok

Lyvina (zmiešaný stánok košického distribútora)

Akýsi zmiešaný stánok s logom Svijany ponúkol veci od Podklášterní Pivovar Urban – Třebíč (legendárna Cornel IPA) alebo Kamenickú IPu od Pivovar Kamenice Nad Lipou (ktorá sa nedávno akosi k zlému zmenila, stmavla a zosladla) – proste nič zaujímavé – proste pivá, ktoré dostaneš dnes už aj v bežnej pivárni, či dokonca u nás v sídliskovej pizzérke Chaos. Nechápal som… dal som si jednu Citra IPA, bola dobrá, mám ju rád, ale toto som na Salóne Piva nečakal. Opäť, všetky pivá z ponuky som už viackrát mal „tu dolu“ v pizzérke.

salon-piva-kosice-2020-beerport

Beerport

Lagunitas, “Slobodný” pivovar Bradáč…áno, toto bol stánok giganta Heinekenu. Craft puristom vstávajú vlasy dupkom. Stánok obchádzali. Ja nie som taký extrémista, no tiež som si nič nedal – sú to predsa pivá, ktoré som opäť, už všetky mal a dostanem aj v priemernej pivárni.

Je fakt divné ísť na event s veľkolepým názvom a vstupným a nájsť tam toto. Je to ako ísť do Maďarska alebo Poľska a priniesť si odtiaľ fľaškovú Plzeň. Alebo prísť do exotickej krajiny a stravovať sa v mekáči.

Keby bolo na fesťáku 20 stánkov, tak OK, uvítam aj tento mainstreamový. No pri týchto okolnostiach nechápem, čo tento stánok na Salóne Piva robil.

Hudba: Bola i kápelá!

DJ čosi šušťal, nerušilo, OK.

Príjemným spestrením však bola kapela s trúbkami, ktorá dodala fesťáku tú správnu street atmosféru a energiu. Fakt sa to tam hodilo. Chválim a tlieskam!

Chcel som dať na chlapcov link, ale po 5 minútach rolovania FB udalosti sa mi nedarí o nich nájsť ani zmienku, ani názov. Je mi ľúto, nabudúce vysvetlite organizátorom čo znamená give credit where it is due. TO BTW platí pre každého, koho propagujem v rámci projektu Gadžo a nedá kúsok lásky späť.

street-food-festival-kosice-2020-kapela
Fajná street kapelka, ktorej názov sa mi nepodarilo zistiť.

Zatvorenie brán o desiatej?

Toto ma vytočilo a je to veľký mínusový bod.

Vôbec som netušil, že o desiatej končíme. Preto sme hlúpo okolo deviatej odbehli do podniku vedľa “za kamošmi na jedno”. Keď sme sa natešení pred desiatou vrátili, SBSkár na bráne vraví “končíme, už vás nepustím, už len vonku púšťame”.

What?? Tyvole kebyže prídem o ôsmej – deviatej (ako ľudia bežne do mesta chodia) kúpim si vstup a pohár, a mám hodinu na všetko, tak by som bol teda poriadne vytočený! To sa stalo presne môjmu kamošovi v sobotu, ktorý sa k tomu vyjadril na instagrame.

To nemyslia vážne. Ale bohužiaľ myslia. Možno mi niekto vysvetlí že povolenia od mesta a corona atď, ale nechápem potom, prečo festíky Hop n Rolla a Ki Ci Fras fičali do noci.
Proste vravím, ako to pôsobí na mňa. Zle.

salon-piva-kosice-2020-koniec-o-desiatej
ZARVA!

Wannabeerfluencer a jeho hate klub

Prvýkrát som zažil aj situácie “Ty si gadžo?”, kedy som sa zoznámil s majiteľmi pivných biznisov. S Jama Craft Brewery sme otočili aj poldecko destilátu.

Ako to už na košických eventoch býva, užil som si aj poznámky od hate-klubu, tentoraz ale len dvojčlenného. Uvedomil som si, že celý hate klub sa združuje za pultami košického distribútora a predajcu, ktorého tak negatívne reprezentujú. Vraj som na smiech, nevyznám sa, bavia sa na mne. To som rád, tento projekt je totiž hobby z lásky a pre zábavu, ak to niekomu náhodou dodnes nedošlo. Hejt však neberiem nijako dramaticky. Mám s ním skúsenosti z iných mojich projektov, hlavne toho komerčného, ktorý je mojou prácou. Kým je to podpichovanie, je to OK. Horšie je, keď niekomu s alkoholom v krvi stúpa aj agresivita a začína po mne pokrikovať.

Hejt je sprievodný jav toho, keď niečo robíš od srdca a naplno a obetuješ tomu svoj voľný čas – vždy to bude srať niekoho, kto nerobí nič a vo voľnom čase posedáva na pive, ohovára a závidí ti ešte aj usilovnosť a vytrvalosť. Dávno už to znám.. No nemám záujem, času ani síl nazvyš, aby som tomu venoval nejaké emócie.

salon-piva-kosice-2020-vecer
Dopic a domu!

Záver

Všetko som už napísal vyššie.

Až do desiatej, kedy nás vykopli, som sa  na fesťáku cítil prekvapivo dobre, čo som nečakal, no možno to bolo aj tým, že som mal vypito. Už teraz som zvedavý, kde bude ďalší ročník.

Je však čo zlepšovať. Neviem, či remeselné pivovary neprišli kvôli vysokej cene “stánkovného”, alebo prečo. Nechápem. Za mňa košický Salón Piva 2020 strčili do vrecka Hop n Rolla aj Ki Ci Fras, o ktorých sa dočítate v minulých článkoch.

Uvidíme ďalší rok. Info vždy nájdete na oficiálnom webe Salón Piva.

Btw, pohár Salón Piva sa mi veľmi páči a mám z neho veľkú radosť. Pijem z neho každý večer.

Ďakujem za čítanie, a vám zopár aj za komenty, lajky a podporu.


Najbližšia udalosť, na ktorú sa pozrieme, je tzv.
Oktoberfest v Boston Café

25. – 27.9. 2020 na košickom sídlisku Nad Jazerom.

Ešte sa stíhate zúčastniť so mnou! Samozrejme sa opäť môžete tešiť na moju otvorenú reportáž. A potom si dám dúfamže od pivného blogovania pauzu.

3 Odpovede

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *