Boston Cafe Oktoberfest 2020 - Robin Street food

Boston Café Oktoberfest 2020 Nad Jazerom

Oktoberfest je každoročná udalosť miestnej kaviarničky Boston Café na Sídlisku Nad Jazerom.

Dalo by sa to nazvať “paródiou” na rovnomenný festival v Nemecku (ktorý sa v corona-roku 2020 nekonal). Paródiu nemyslím nijako negatívne, ale vhodnejšie slovo mi tu nepasuje, možno ešte “miniatúra”. Ak ste v Bostončeku niekedy boli, tak viete prečo – je to malá kaviareň.

Nutno podotknúť, že táto kaviareň trošku klame názvom – počas uplynulého roka sa tu totiž vystriedalo na čape, mojim odhadom okolo 100 remeselných pív z malých pivovarov! A preto si Boston Café určite zaslúži miesto i na tomto blogu.

Poďme ale na fest.

Oktoberfest 2020 v Boston Café Nad Jazerom

Ako to prebiehalo

Tak, ako po minulé roky. V skratke: obsluha sa oblečie do nemeckých krojov, pristaví sa hotdogový food truck Robin, narazí sa sud Paulaneru a hor sa na parádny víkend na sídlisku!

V roku 2020 nám to trošku narúšalo počasie,
aj preto festík začal neobvykle už v slnečný štvrtok namiesto sychravého piatku.
 
Neriešia sa žiadne žetóny ani špeci organizácia, normálne objednávaš a platíš. Jediné, čo sa oproti zvyšku roka zmenilo, že k bežným 0,33L “craftbeer” stopkovým pohárom pribudli ťažké litrové krígle.

Nutno podotknúť, že Boston je fakt malý podnik s relatívne malou terasou, na ktorú keď prídu 4 partie a 2 páriky, tak je plno. Počas Oktoberfestu máme ešte mínus 1 stôl, kde stojí spomínaný food truck. To je trochu škoda, keďže práve sedenie vonku s výhľadom na vodnú plochu jazera má svoje čaro a silu. Priľahlé pobrežie nie je úplne vhodné na sedenie v tráve, keďže slúži primárne psíčkarom a v druhom rade rybárom. Síce po sebe my psíčkari zbierame, ale je nás tu fakt veľa, a viete jak to.

boston-cafe-oktoberfest-2020-zacalo prsat
Keď začalo pršať, všetci sa museli zomknúť pod striešku a dovnútra.

V Bostone, a to ani počas Oktoberfestu nečakajte rýchlu obsluhu v štýle pivární, kedy keď dopíjaš, už ti nesú druhé. V Bostone plynie čas počas celého roka pomalšie, tempo obsluhy je skôr kaviarňové, a aj počas Oktoberfestu sa ti stalo, že sedíš 10 minút s prázdnym pohárom, alebo to ideš hrotiť na bar. Ono v počte 2ks obsluhy na celý podnik sa to možno ani rýchlejšie stíhať nedalo a viacerí by si už asi aj zavadzali.

Pivá 2020

Hlavným ťahákom bol, tak ako každý rok,
Oktoberfest Märzen od Paulaneru.
Chuťou sa od klasického ležiaku veľmi nelíši, zato obsahom alkoholu hej. V nenápadnej chuti je ho ukrytých 6%.
Kto sleduje môj instáčik a facebook tak vie, že mňa ležiaky veľmi nevrušujú, no jeden som si musel dať.

Neznalého návštevníka môže šokovať cena. Priznám sa, že trochu šokla aj mňa. Za litrák je to 7€, za polliter polovica. Potom mi kamoš vysvetlil, že som gadžo, lebo liter Märzenu stojí na nemeckom Oktoberfeste viac ako 10€, a tu ho mám tyšic kilometrov dovezené a ešte lacnejšie. 😁 No aj tak mi stačil jeden.

Ziwell Maracuja Dream na Oktoberfest 2020 v Boston Cafe
Žiwell - MARACUJA DREAM (Speciality NEIPA)
Na druhej pípe niečo fakt exkluzívne, a to Maracuja Dream
od piešťanského Žiwellu.

Štýlovo to je zaradené ako speciality NEIPA. Dobre tak, lebo marakuja (zvaná aj passion fruit alebo mučenka jedlá) je extra kyslé ovocie, a to sa odrazí aj v pive. Bežný lagerboy by z chute tohoto špeciálu isto dostal šok. Je to viac kyslé ako horké. No parádne voňavý a za mňa peckový nápoj (zámerne nepíšem pivo, lebo chuť je fakt spolovice džúsová). Za mňa víťaz.

Na tretej pípe to bola nová verzia Intergalactic IPA
od Padre Brewing Company.

Z tohoto som nebol nadšený, jednak by som privítal niečo viac exkluzívne, keďže Padreho vecičky sú “bežné osadenstvo” bostonského výčapu, a jednak to je jedna z tých íp, ktoré volám “priesvitné”. Pocitová horkosť je tak vysoká, že zvažujem, či mi je ešte príjemná. V tomto Padreho pivečku som sa nenašiel.

Ale dobre, bo mali sme 3 pivá: sladké, kyslé i horké.

Vychytal som Kešov Sídliskový pivovar, ako tu nesie sud svojej Heidy (sorry neviem s akým I/Y to píšete), čo je hybridný kyseláč vychádzajúci zo štýlu berliner weisse (spomínal som aj v predminulom článku z Prešova). No musí sa uvoľniť pípa, aby sa narazilo. Možno to stihnú ešte počas festu, a keď nie tak ďalší týždeň.

Deň pred akciou som vedúcemu vytkol, že “slabý playlist pív”. Vysvetlil mi, že jednak majú len 3 pípy, a jednak toto NIE JE craft beer festival, že je to hlavne o tom märzene a hot-dogoch. A určite aj o tradícii.

Pošepkal mi však aj to, že zvažuje, či by ďalší ročník nevytunil nejakými stánočkami malých pivovarov. To by bolo, čo?

Robin Street Food

Robin Street Food Vege hot-dog
Robin Street Food Vege hot-dog. Sorry za tmavú foto.
Asi najznámejšie košické hot-dogy, kto by ich nepoznal? Spomínam ich aj v článku o Hop n Rolla Days 2020.
 
V ponuke bol v podstate len jeden hot dog, keďže jeho “detskú verziu” ani “vege verziu” (kde sa mení len párok za sójový) nepočítam.
 
Stál 3,90 € a ono je to taká klasika. Skôr snack ku pitiu. Takže nečakajte že dojdete hladní a napráskate sa. Asi aj preto sa hot dogy z Robin Street Food ľudovo nazývajú “robinčeky”. Nájdete ich počas roka pred Kinom Úsmev.

Pálenôčky

boston-cafe-oktoberfest-2020-pivovica-zizak
Úchvatná pivovica od ZIZAKa

Sme na Slovensku, tak čo by to bolo za akciu, kde by sa neotočil aj nejaký ten pohárik. Vedúci vytiahol pivovicu Zizak a smrekovicu Palantír , to boli šmaky. Poviem vám, už som pil rôzne pivovice, ale táto prvá vyzerala ako pivo a voňala ako chmeľ. Pecka.

Dog-friendly, child-friendly

Odpusťte angličtinu, ale považujem to už za také ustálené frázy: vhodné pre psov, vhodné pre deti.

Boston je celoročne dog-friendly podnik, čo je za mňa veľké plus.

Je však aj child-friendly, a na mňa niekedy až príliš. Asi viete, že tieto dve veci nie sú vždy vzájomne kompatibilné, hlavne v prípadoch, kedy si deti myslia, že pes je hračka, alebo ho z nudy provokujú, kým rodičia popíjajú a tvária sa, že sa ich to netýka. Naviac, môj pes má strach z divokých detí. No čo už, nejako sme sa tu na sídlisku naučili žiť jedni vedľa druhých.

Boston Café chvalabohu priťahuje skôr inteligentnejšiu klientelu, čiže väčšinou zodpovedných rodičov. Aj Oktoberfest sme zmákli bez konfliktov. Ak od niekoho môj pes žobral hot-dog, ospravedlňujem sa.

Pokojne dojdite s deťmi i psíkmi 🙂

dog-friendly-boston-cafe-oktoberfest-2020
Pes samozrejme patrí pod stôl, len sme chceli zapózovať na foto.

Zas sme si odbehli

A to hneď pár metrov vedľa do Chaosu, kde konečne zas zaradili do playlistu Cornel IPA. Na istú dobu ju totiž vystriedal otrasný Rakovar 14°, ale chvalabohu je kornelík späť (Rakovar však zostal).

Momentálna várka Cornelíku je super (áno, kvalita je nestála), tak sme vo štvrtok i piatok skočili na jednu. Odporúčam, ešte kým sa dá sedieť vonku, lebo interiér Chaosu je nič moc…

Jak ste si všimli, ja skoro z každej akcie odbehnem. Ale poďme si uzavrieť Oktoberfest.

Cornel IPA v Pizzeria Chaos
Cornel IPA v Pizzeria Chaos

Záver

Práve mi prišiel do správy pohľad organizátora Maťa:
Ja som spokojný s účasťou i atmosférou aj napriek nie ideálnemu počasiu. Potvrdilo sa, že k dobrému pivku na východe nemôžu chýbať aj kvalitné destiláty a svetové rumíky
 
A čo vraví Gadžo?
Ročník 2020 sa podaril, veď bolo plno (čo na druhej strane vzhľadom na veľkosť podniku nie je prekvapivé).
 
Oktoberfest (a Robinčeky) v Bostone je za mňa veľmi milá udalosť, na ktorú sa každý rok teším.
Úprimne si však nie som istý, či by som vás pozval za jazerským Oktoberfestom pricestovať. Hlavne z dôvodu malej kapacity. Už okolo 18:00 sú všetky stoly vonku obsadené a vnútri.. vnútri je to proste také stiesnené, vhodné skôr na vypitie čajíku.
Ale dojsť za Gadžom na pivečko, to je dôvod plus. Došli ste z rôznych kútov Košíc a verím, že ste neľutovali 🙂
 

Čím som si však istý: Boston Café je unikátny podnik.

Je to jediný košický “sídliskový” podnik mimo centra, kde si počas roka môžeš dať vychytané remeselné pivá z malých pivovarov.
A čo sa mi páči najviac, tieto pivá sa striedajú každých 3 až 5 dní, takže počas jedného týždňa ochutnám aj 3-4 nové craft čapáky.

Boston Café teda určite stojí za vašu návštevu aj počas bežnej prevádzky, a to hlavne počas leta, kedy si môžete posedieť na teraske s výhľadom na vodnú plochu jazera.


Inak, ešte pikoška na záver

Vedúci Maťo mi minule povedal, že táto ponuka craftových pív sa vyformovala vďaka mne, keďže som bol nejaký ten rok štamgast, a veľa sme kecali a veľa som pindal a všetko kritizoval. Vraj či si pamätám, že začiatkom 2019 to boli ešte všelijaké Lobkowitze a také stoky. No, už si spomínam! Volajte ma OFFLINE BEERFLUENCER 😁


Ták toto bola moja štvrtá reportáž za mesiac, a teraz by som rád dal poriadnu pauzičku, lebo kvôli projektu Gadžo začínam flákať prácu, a keď to takto pôjde ďalej, nebude na pivo. Hoci už teraz mám v kútiku hlavy ďalšiu tému 🙂

Ďakujeme za Oktoberfest 2020. Že aj vy by ste privítali niečo také na vašom sídlisku?

Sledujte Boston Café aj na Instagrame. A samozrejme aj mňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *